Olaf Scholz német kancellár megtartotta beszédét a berlini Bundestagban a ma délután esedékes bizalmi szavazás előtt, melyben az állami befektetések fontosságát hangsúlyozta a gazdasági növekedés érdekében, valamint megismételte, nem támogatja sem a Taurus rakéták, sem a német haderő Ukrajnába küldését. A szociáldemokrata Scholz beszédére reagálva Friedrich Merz kereszténydemokrata (CDU-CSU) kancellárjelölt heves kritikát fogalmazott meg - írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Hétfőn kora délután elkezdődött a parlamenti vita a berlini Bundestagban a szociáldemokraták (SDP) és zöldek vezette német kormány elleni bizalmatlansági indítványról. Olaf Scholz német kancellár azután kérte a voksolást, hogy kirúgta a kabinetből egykori harmadik koalíciós partnerének, a piacpárti liberális FDP-nek a pénzügyminiszterét, és kisebbségbe szorult.
Emmanuel Macron francia elnök kedden jelezte a parlamenti pártoknak, hogy 48 órán belül szeretné kinevezi az új miniszterelnököt, és mandátuma végéig nem kíván kiírni új nemzetgyűlési választásokat - közölte az államfő környezete az AFP hírügynökséggel.
Szerda este elvesztette a bizalmatlansági szavazást a Nemzetgyűlésben Michel Barnier francia miniszterelnök, ezzel megbukott a mindössze szeptember 5-e óta hivatalban lévő kormány. A kormány bukását az okozta, hogy a parlamenti pártok nem tudtak megegyezni a költségvetésről, amely megszorításokat tartalmazott volna. A Nemzetgyűlésben egyik erőnek sincs többsége, új választásokat ráadásul jövő nyárig nem lehet tartani. Pénteken Emmanuel Macron francia elnök hivatalában fogadja a mérsékelt parlamenti erők vezetőit, hogy kiválassza az új miniszterelnök személyét.
Szerda este a francia Nemzetgyűlésben megbukott Michel Barnier még csak három hónapja hivatalban lévő kormánya. Egyelőre nem látszik, hogyan oldódhat meg a francia politikai válság, a törvényhozásban ugyanis senkinek nincs többsége, így még a költségvetést sem tudják megszavazni. A politikai káosz akár még Emmanuel Macron elnök bukásához is elvezethet. Közben a pénzpiacok egyre jobban aggódnak a francia helyzet miatt, amelynek az egész Európai Unióra kihatása lehet.
A radikális, jobboldali Nemzeti Tömörülés (Rassemblement National, RN) és a baloldali Új Népi Front (Nouveau Front Populaire, NFP) is bizalmatlansági indítványt indít Michel Barnier mérsékelt centrista miniszterelnök kormánya ellen, miután hétfőn parlamenti szavazás nélkül fogadták el a társadalmi biztosítási költségvetést 2025-re. Az új kormány várhatóan simán elbukik az indítványon, ami fokozhatja az országot sújtó politikai káoszt.
Franciaországban politikai válság fenyeget, miután Michel Barnier miniszterelnök az alkotmány 49.3-as cikkelyének alkalmazásával vállalta kormánya felelősségét a 2025-ös társadalombiztosítási költségvetés elfogadásáért. Az ellenzéki pártok, köztük a Nemzeti Tömörülés (Rassemblement National, RN) és a baloldali koalíció bizalmatlansági indítványt nyújtottak be, amely a kormány megbukásával járhat.
A francia kormány utolsó pillanatban engedményeket tett Marine Le Pen követeléseire, hogy elkerülje a bizalmatlansági indítvány miatt bekövetkező hatalomvesztést – írja a Bloomberg.
A francia kormány költségvetési dilemmával néz szembe, miközben a szélsőjobb és a baloldal is nyomást gyakorol rá. A Standard & Poor's hitelminősítő intézet egyelőre nem rontotta le az ország besorolását, de a politikai patthelyzet továbbra is fenyegeti a költségvetés elfogadását és a kormány stabilitását.
Továbbra is komoly harcok dúlnak a francia nemzetűgylésben a jövő évi költségvetés miatt. Michel Barnier francia miniszterelnök komoly figyelmeztetést intézett a radikális jobboldali Rassemblement National (RN) ellenzéki párt felé, amely költségvetési patthelyzetet idézett elő, veszélyeztetve a kormány stabilitását és növelve Franciaország hitelfelvételi költségeit. A konfliktus egy bizalmatlansági szavazás lehetőségét is felveti a következő hétre.
Michel Barnier francia miniszterelnök, akinek kormányát bizalmatlansági szavazás fenyegeti a nemzetgyűlésben, csütörtökön engedett a Marine Le Pen által fémjelezett ellenzéki Nemzeti Tömörülés (RN) egyik fő követelésének: nem emeli meg az elektromos áramra kivetett adót, ahogyan azt a 2025-ös költségvetési javaslatban eredetileg tervezte.
Marine Le Pen és pártja, a francia Nemzeti Tömörülés szavazata döntheti el, hogy Michel Barnier miniszterelnök költségvetése túléli-e a parlamenti szavazást. A kormány bukása nemcsak a francia politikai helyzetet, hanem az egész európai gazdaságot is megrázhatja, válságba lökve az euróövezetet. Barnier és Macron csak egy alkotmányjogi kiskapuval előzheti meg a katasztrófát.
Csökkentek Michel Barnier francia miniszterelnök népszerűségi mutatói novemberben, és a lakosság 53 százaléka támogatna egy bizalmatlansági indítványt a kormány ellen - derül ki két felmérésből, amelyeket a La Tribune Dimanche, illetve a Le Journal du Dimanche című hetilapok tettek közzé vasárnap.
Lidia Thorpe ausztrál független őslakos szenátor jelképes büntetést kapott hétfőn, amiért III. Károly király október végi ausztráliai parlamenti látogatása során határozottan kérdőre vonta az uralkodót a gyarmatosítás miatt.
A szlovák parlament kedden elutasította a Martina Simkovicová kulturális és Zuzana Dolinková egészségügyi miniszter ellen benyújtott ellenzéki bizalmatlansági indítványokat. A TASR szlovák közszolgálati hírügynökség jelentése szerint mindkét indítványt 78 nem szavazattal, 64 igen szavazat ellenében utasította el a 150 fős parlament, ahol Robert Fico kormányának 79 képviselője van.
Többségi szavazással elutasította szerdán a skóciai parlament a Skót Nemzeti Párt (SNP) vezette kormány elleni bizalmatlansági indítványt. A kormányt az SNP korábbi szövetségesei, a Zöldek mentették meg szavazataikkal, jóllehet a két párt az elmúlt napokban látványosan összeveszett.
Itthon a Gránit Bank tőzsdére lépése szolgáltatja a legnagyobb izgalmakat.
Folyamatosan mennek előre az oroszok.
A karácsonyi készülődésben jelentős gyengülést és erősödést is láttunk már.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
235-re nőtt a sérültek száma.
Terrorizmussal is vádolják.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?