A francia politikai életben újabb feszültségek jelentkeznek, miután a Szocialista Párt bizalmatlansági indítvánnyal fenyegeti Francois Bayrou kisebbségi kormányát. A konfliktus középpontjában a vitatott nyugdíjreform áll, amelynek módosítását a szocialisták támogatásuk feltételéül szabták.
Franciaország új miniszterelnöke, François Bayrou a Nemzetgyűlésben kedden elmondott programbeszédében jelezte, hogy nyitott a 2023-ban elfogadott és azóta is vitatott nyugdíjreform újratárgyalására.
Az egy héttel ezelőtt kinevezett új francia miniszterelnök, Francois Bayrou csütörtökön a Marine Le Pen által fémjelzett Nemzeti Tömörülésen és a radikális baloldali Engedetlen Franciaországon kívül minden parlamenti politikai erőt meghívott a kormányába.
Lemondott kormányzati tisztségéről csütörtökön Dariusz Wieczorek lengyel tudományügyi és felsőoktatási miniszter, aki egyúttal tudatta, hogy továbbra is a tudomány fejlesztésén fog munkálkodni, felhasználva tárcavezetői tapasztalatait.
A berlini szövetségi törvényhozás, a Bundestag hétfőn megvonta a bizalmat Olaf Scholz kancellártól, aki saját magával szemben kezdeményezett bizalmi szavazást. A német szociáldemokrata párt (SPD) politikusa ezt követően a Bundestag feloszlatását fogja kérni Frank-Walter Steinmeier államfőtől, ezzel megnyitva az utat a pártok előzetes megegyezése alapján február 23-án tartandó új választás előtt - számol be a ZDF heute.
Olaf Scholz német kancellár megtartotta beszédét a berlini Bundestagban a ma délután esedékes bizalmi szavazás előtt, melyben az állami befektetések fontosságát hangsúlyozta a gazdasági növekedés érdekében, valamint megismételte, nem támogatja sem a Taurus rakéták, sem a német haderő Ukrajnába küldését. A szociáldemokrata Scholz beszédére reagálva Friedrich Merz kereszténydemokrata (CDU-CSU) kancellárjelölt heves kritikát fogalmazott meg - írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Hétfőn kora délután elkezdődött a parlamenti vita a berlini Bundestagban a szociáldemokraták (SDP) és zöldek vezette német kormány elleni bizalmatlansági indítványról. Olaf Scholz német kancellár azután kérte a voksolást, hogy kirúgta a kabinetből egykori harmadik koalíciós partnerének, a piacpárti liberális FDP-nek a pénzügyminiszterét, és kisebbségbe szorult.
Emmanuel Macron francia elnök kedden jelezte a parlamenti pártoknak, hogy 48 órán belül szeretné kinevezi az új miniszterelnököt, és mandátuma végéig nem kíván kiírni új nemzetgyűlési választásokat - közölte az államfő környezete az AFP hírügynökséggel.
Szerda este elvesztette a bizalmatlansági szavazást a Nemzetgyűlésben Michel Barnier francia miniszterelnök, ezzel megbukott a mindössze szeptember 5-e óta hivatalban lévő kormány. A kormány bukását az okozta, hogy a parlamenti pártok nem tudtak megegyezni a költségvetésről, amely megszorításokat tartalmazott volna. A Nemzetgyűlésben egyik erőnek sincs többsége, új választásokat ráadásul jövő nyárig nem lehet tartani. Pénteken Emmanuel Macron francia elnök hivatalában fogadja a mérsékelt parlamenti erők vezetőit, hogy kiválassza az új miniszterelnök személyét.
Szerda este a francia Nemzetgyűlésben megbukott Michel Barnier még csak három hónapja hivatalban lévő kormánya. Egyelőre nem látszik, hogyan oldódhat meg a francia politikai válság, a törvényhozásban ugyanis senkinek nincs többsége, így még a költségvetést sem tudják megszavazni. A politikai káosz akár még Emmanuel Macron elnök bukásához is elvezethet. Közben a pénzpiacok egyre jobban aggódnak a francia helyzet miatt, amelynek az egész Európai Unióra kihatása lehet.
A radikális, jobboldali Nemzeti Tömörülés (Rassemblement National, RN) és a baloldali Új Népi Front (Nouveau Front Populaire, NFP) is bizalmatlansági indítványt indít Michel Barnier mérsékelt centrista miniszterelnök kormánya ellen, miután hétfőn parlamenti szavazás nélkül fogadták el a társadalmi biztosítási költségvetést 2025-re. Az új kormány várhatóan simán elbukik az indítványon, ami fokozhatja az országot sújtó politikai káoszt.
Franciaországban politikai válság fenyeget, miután Michel Barnier miniszterelnök az alkotmány 49.3-as cikkelyének alkalmazásával vállalta kormánya felelősségét a 2025-ös társadalombiztosítási költségvetés elfogadásáért. Az ellenzéki pártok, köztük a Nemzeti Tömörülés (Rassemblement National, RN) és a baloldali koalíció bizalmatlansági indítványt nyújtottak be, amely a kormány megbukásával járhat.
A francia kormány utolsó pillanatban engedményeket tett Marine Le Pen követeléseire, hogy elkerülje a bizalmatlansági indítvány miatt bekövetkező hatalomvesztést – írja a Bloomberg.
A francia kormány költségvetési dilemmával néz szembe, miközben a szélsőjobb és a baloldal is nyomást gyakorol rá. A Standard & Poor's hitelminősítő intézet egyelőre nem rontotta le az ország besorolását, de a politikai patthelyzet továbbra is fenyegeti a költségvetés elfogadását és a kormány stabilitását.
Továbbra is komoly harcok dúlnak a francia nemzetűgylésben a jövő évi költségvetés miatt. Michel Barnier francia miniszterelnök komoly figyelmeztetést intézett a radikális jobboldali Rassemblement National (RN) ellenzéki párt felé, amely költségvetési patthelyzetet idézett elő, veszélyeztetve a kormány stabilitását és növelve Franciaország hitelfelvételi költségeit. A konfliktus egy bizalmatlansági szavazás lehetőségét is felveti a következő hétre.
Michel Barnier francia miniszterelnök, akinek kormányát bizalmatlansági szavazás fenyegeti a nemzetgyűlésben, csütörtökön engedett a Marine Le Pen által fémjelezett ellenzéki Nemzeti Tömörülés (RN) egyik fő követelésének: nem emeli meg az elektromos áramra kivetett adót, ahogyan azt a 2025-ös költségvetési javaslatban eredetileg tervezte.
Megszólalt a gazdasági miniszter.
Trumpnak sikerült a héten alaposan megmozgatnia a piacokat.
A 3-as erősségű hurrikánhoz hasonló Éowyn után.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború aktualitásaival.
Maga Trump is nyilatkozott.
Jelentős kifizetések várhatók.
Még nincs késő, ha hiszel Trump ígéretének.
Ez is egy létező forgatókönyv.